Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Slovník reálného socialismu - písmeno O

Dnes, na Nový rok se podívejte na výrazy jako Obrodný proces, Ostatní pracující nebo Ochrana hranic. Jako obvykle je i tato část doplněna dobovými vtipy. Nové části vycházejí vždy v úterý a v sobotu ráno. Pokud Vám nějaká část utekla, najdete ji určitě na blogu autora, kde jsou k vidění všechny dosud zveřejněné část.  Vše nejlepší v roce 2011 přeje autor.

O

 Občanský průkaz

 Za dob ČSSR knížečka s červenými deskami a asi 30 listy, která obsahovala veškeré informace o jeho nositeli. Mimo běžné identifikační údaje nositele zde byly informace o bydlišti, zaměstnání, dětech, rodičích, dosaženém vzdělání, zvláštních znameních a dokonce i o očkování.

 Občanský průkaz byl každý povinen mít stále u sebe a dodržování této povinnosti bylo kontrolováno náhodnými kontrolami ze strany VB. Pokud někdo u sebe občanský průkaz neměl, mohl být odveden na „Místní oddělení“ VB ke zjištění totožnosti a následně za svou liknavost obvykle pokutován.

 Objektivní důvod

Obecné vysvětlení problémů, na které se obvykle odvolávali funkcionáři zodpovědní za nesplnění plánu nebo stanoveného objemu výroby.

 Za problémy tak bylo obvykle zodpovědné počasí (příliš vlhké, příliš suché, příliš teplé, příliš studené atd.), mezinárodní situace, nedostatek pracovních sil, opožděné dodávky surovin apod. Objektivní důvody/příčiny vznikaly prostě bez konkrétní zodpovědnosti a byly uznávány jako důvod nesplnění plánu nebo jiných nedostatků v socialistickém hospodářství.

 Lidová tvorba: 

  • Základní problémy veškerých neúspěchů socialistického zemědělství: jaro, léto, podzim, zima a imperialisté.

 Obrana socialistické vlasti

V  ideologii měl socialismus a budování komunismu mnoho nepřátel vnitřních i vnějších. Bylo třeba tedy socialismus a socialistickou vlast neustále před něčím a před někým bránit. Tomu sloužila  především armáda - ČSLA, Veřejná bezpečnost - VB, Státní bezpečnost - StB, Lidové milice - LM dále to byly různé speciální útvary jako vojska ministerstva vnitra, pohraniční stráž, kontrarozvědka atd. a pak také organizace jako Svazarm, PS-VB a další. Viz též Bezpečnost.

 StB a VB měly pak své pomocníky také v řadách běžných občanů. StB mělo své donašeče, kteří byli známi jen svým kontaktním partnerům z řad profesionálů StB. VB měla tzv. pomocníky, kteří neměli uniformy, ale „ve službě“ nosili pásku s nápisem PS-VB (pomocná stráž veřejné bezpečnosti). Všichni na všechny dohlíželi a informovali o „podezřelých“ lidech či aktivitách.

 Obrodný proces

Výraz pro změny ve „straně a společnosti“, které probíhaly na jaře 1968 a které byly prezentovány jako „obroda KSČ a celé naší společnosti“. Viz též Pražské jaro, Muži ledna.

 Odboj

Pozitivní označení pro bojovníky proti fašismu a Německu. Název byl ale používán téměř výlučně pro označení odboje východního (na východní frontě) nebo odporu organizovaného údajně nebo skutečně KSČ.

 O západním odboji (včetně letců ve Velké Británii) nebylo kromě roku 1968 prakticky slyšet a lidé, kteří se jej zúčastnili byli dokonce režimem silně perzekuováni (často i vězněni).

Odcizení se dělnické třídě

Za odcizeného dělnické třídě mohl být označen kdokoliv, kdo byl režimu momentálně nepohodlný nebo kdo měl názory odlišné od oficiální ideologie. Obvykle se toto označení používalo pro jednotlivce, kteří dříve režim podporovali, avšak z nějakého důvodu změnili názor nebo svůj názor naopak nezměnili podle režimních představ.  

Oddanost

Režimem kýžený stav mysli jednotlivců ve vztahu k socialistickému zřízení. Slovo „oddanost“ bylo používáno například ve vazbách „oddanost věci socialismu“, „oddanost straně“ apod.

 Odhalit

V médiích se intenzivně odhalovali především třídní nepřátelé, zaprodanci kapitalismu, škůdci socialismu, američtí agenti apod. Kritéria podle jakých se rozhodovalo, kdo je kdo a proč, nebyla stanovena a tak bylo vždy možné použít označení, které s v dané době, pro daný účel proti danému člověku nejlépe hodilo. Často byli "odhalováni" také nedávní prominentní funkcionáři KSČ, kteří byli následně pak souzeni a odsuzováni. I naše únorová revoluce tedy požírala své děti, podobně jako to činila revoluce francouzská o více než 150 let dříve.

 Odstranění zbytků antagonistických sil

Likvidace těch částí společnosti (lidí), které v období před reálným socialismem (před Únorem 1948) byly „vykořisťovateli“, živnostníky nebo těch lidí, kteří prostě s režimem nesouhlasili. "Odstraňování" mohlo mít různé podoby v závislosti na celkové politické atmosféře v dané chvíli - pracovní přeřazení, vyhození z práce, vystěhování, odmítnutí možnosti pracovat, zařazení do PTP, uvěznění, poprava atd.. Viz též Antagonistické síly.

 Ochrana hranic

Trvalé bránění možnosti přechodu státních hranic do kapitalistického světa za využití jakýchkoliv prostředků včetně střelných zbraní, elektrických ostnatých drátů, psovodů atd. Ochrana hranic byla ale oficiálně prezentována především jako ochrana proti vnějšímu nepříteli. Viz též Pohraniční stráž, Pohraniční pásmo. Stačil však pohled na směr, kterým byly ohnuté horní části elektrických plotů a na které straně bylo pohraniční pásmo nebo zorané pásy a bylo celkem jasno. Takovýto pohled byl možný například prostřednictvím televizních záběrů při rozhovorech televize s udatnými pohraničníky chránícími svou socialistickou vlast.

 Okupace

Výraz používaný pro obsazení ČSSR armádami Varšavské smlouvy. Přibližně po 14 dnech okupace tento výraz rychle mizel z médií a byl nahrazen výrazem srpnové události a s postupující konsolidací a normalizací pak výrazem bratrská pomoc.

 Lidová tvorba:

  •  Co je to okupace? Když nějaká armáda obsadí nějaké území dříve, než mu stačí bratrsky pomoct SSSR.

 

  • Jak dlouho trvá cesta okolo světa?
    “23 let. V roce 1945 jsme okupanty vyhnali zpět na západ a v roce 1968 přišli z východu.!

 OPBH

Obvodní podnik bytového hospodářství – byly organizace, které se staraly o domy ve státním vlastnictví. Ve státním vlastnictví byla (po znárodnění) naprostá většina činžovních a jiných větších budov.

 Oportunista

Pejorativní mediální označení politicky aktivních osob vyjadřujících nějakým způsobem nesouhlas s aktuální politikou režimu. Obvykle ale nešlo o „otevřené nepřátele socialistického zřízení“, ale spíše o odpadlé nebo odvržené členy KSČ.

 Tento výraz byl často užíván v kombinaci s jinými politicky hanlivými výrazy bez toho, aby si tvořitel takového hanopisu lámal hlavu se skutečným významem tohoto označení a činností hanobeného. Zcela ignorována zůstávala samozřejmě skutečnost, že většina lidí režim mlčky podporovala také vlastně z oportunismu, tedy z důvodu svých osobních zájmů a potřeb.

 Organizace strany

KSČ byla organizována na „územním a podnikovém principu“. Znamenalo to, že stranické organizace (stranické skupiny, základní organizace, celopodnikové organizace, uliční organizace, městské organizace, okresní a krajské organizace) řídily život jak na pracovištích, tak v bydlištích a tak byl dosahován vysoký stupeň kontroly života jednotlivců. 

 Orwell, George

Pseudonym britského novináře, kterému světovou popularity získaly jeho antitotalitní romány „Farma zvířat“ a „1984“. Obě tato díla (publikovaná 1945 a 1948) vizionářsky popisovala společnost v totalitním systému včetně nového jazyka (newspeaku), který v takové společnosti vytlačí starý jazyk (old speak). V Československu byla jeho díla na indexu a poprvé zde byla publikována až počátkem devadesátých let.

Oslavy

Oficiálně se oslavovaly zejména politické svátky včetně ukončení Druhé světové války a osvobození Rudou armádou 9. Května, Velká říjnová socialistická revoluce (VŘSR) nebo Mezinárodní den žen (MDŽ) či Mezinárodní den studentstva atd.. Dále to byly různé hospodářské (byť často jen papírové) úspěchy nebo konvertované tradiční příležitosti jako například dožínky.

Osmašedesátý

Jeden z osudových„osmičkových roků“ v dějinách Československa, kdy proběhlo Pražské

jaro, invaze a začala konsolidace a normalizace. Původně do Pražského jara vkládala naprostá většina obyvatel tehdejší ČSSR naději a víru v obrodu socialismu. Základním faktem, který vývoj v roce 1968 nastartoval, bylo Usnesení ÚV KSČ z 6. ledna 1968, kterým byl z funkce prvního tajemníka ÚV KSČ odvolán A. Novotný a nahradil je A. Dubček.

 Osmdesátá léta

Osmdesátá léta byla z pohledu režimu obdobím úpadku, bezvýchodnosti, přešlapování a dalšího zaostávání socialistického hospodářství, které ztrácelo dech ve srovnání se světovým technologickým vývojem, zejména informačními technologiemi. V SSSR umřeli v první polovině osmdesátých let celkem tři generální tajemníci ÚV KSSS (Brežněv, Andropov, Černěnko) v krátkém sledu za sebou než nastoupil Gorbačov.

 Podpora režimu v ČSSR ze strany SSSR skončila s prohlášením Gorbačova, že respektuje národní odlišnosti a národní cesty jednotlivých zemí k socialismu. To v otevřené řeči znamenalo, že vedení československé strany a vlády se nemohlo od roku 1986 nadále spoléhat na podporu KSSS a Sovětské armády. V československé společnosti i v ostatních zemích ZST začala v osmdesátých letech růst netrpělivost a snahy o změnu systému. Málokdo si ale asi v té době ještě byl schopen představit, k jak velkým změnám vlastně dojde (rozpad SSSR, zmizení světové socialistické soustavy včetně jejich hlavních organizací - Varšavské smlouvy a RVHP, rozpad ČSSR, vstup obou nástupnických zemí do NATO a do EU atd.).

 Osobní svobody

Pojem v reálném socialismu nerespektovaný a téměř neznámý, přestože některé základní osobní svobody byly obsažené i v socialistické Ústavě. Nebylo však kam se dovolávat, protože veškeré státní instituce včetně soudů ctily vedoucí úlohu KSČ.

Ostatní pracující

Jak z označení vyplývá, jednalo se spíše o druhou garnituru pracujících.

 V první řadě stáli totiž dělníci a rolníci a teprve za nimi všechny ostatní kategorie pracujících. Snižování hodnoty duševní práce a znalostí je celkem patrné. V médiích se objevovala například vazba „dělníci, rolníci a ostatní pracující se zúčastnili ….“

 Osvobození

V období reálného socialismu byl tento výraz téměř výhradně používán v souvislosti s „osvobozením Československa Rudou armádou.

 Americká armáda, která osvobodila západní Čechy, byla z osvobozovacího procesu režimem zcela vypuštěna a zásadně byla také potlačena role Pražského povstání. Úloha Pražského povstání byla potlačována, protože povstání nebylo dominantně organizováno KSČ ani v harmonii s Moskvou, a také proto, že se jej zúčastnila vojska generála Vlasova, nepřátelská Rudé armádě.  

 Režimní hesla:


  •  Novými tvůrčími činy vstříc výročí osvobození Československa Sovětskou armádou!

 

Autor: Jiří Pruša | sobota 1.1.2011 5:00 | karma článku: 17,61 | přečteno: 1898x
  • Další články autora

Jiří Pruša

Jsou děti přežitek nebo dobrá investice?

Zajímavá úvaha Dana Vávry „Děti jsou přežitek“, kterou jsem si úplnou náhodou včera přečetl na tomto blogu, mě po nějakých pěti letech mlčení dovedla k tomu napsat konečně zase jeden příspěvek.

28.1.2019 v 10:38 | Karma: 40,03 | Přečteno: 4080x | Diskuse| Osobní

Jiří Pruša

Ostrovy severního moře, den 7

Dnes jsem udělal dobrý skutek. Svezl jsem správce letiště nad jeho letištěm a ostrovy kolem. Tak nadšeného spolucestujícího jsem snad ještě nikdy neměl.

23.6.2014 v 15:46 | Karma: 23,37 | Přečteno: 3185x | Diskuse| Cestování

Jiří Pruša

Letadélkem z Příbrami na Kypr

Najít trať z Příbrami do Paphosu na Kypru není úplně jednoduché. Můj základní cíl pro tuto 2500 km dlouhou cestu bylo letěl s jediným přistáním na celé cestě. Doletět jsem plánoval za dva dny. Cestou mě ale potkaly dvě zcela neočekávané záležitosti, které cestu zásadně zdramatizovaly. Díky tomu jsem se také nemohl dostatečně soustředit na fotografování a tak je tentokrát obrázků z vlastní cesty méně než bych si přál.

8.11.2013 v 9:15 | Karma: 32,10 | Přečteno: 4407x | Diskuse| Ostatní

Jiří Pruša

Příběhy vybuchlého domu - týden po té

Dnes, v pondělí v 9 hodin 55 minut to je přesně jeden týden od chvíle, kdy došlo k výbuchu plynu v přízemí domu na Smetanově nábřeží v Praze 1. V globálním světě se každý po svém musíme vyrovnávat s tím, že někde bylo zemětřesení, jinde teroristický útok a někde úplně jinde po sobě lidi kvůli něčemu, pro nás často nepochopitelnému, střílejí. Tuto součást globalizace považuji za velmi stresující a nevím docela přesně, jak se s ní vyrovnávat. Možná proto všichni tak trochu věříme, že katastrofy se dějí nějak anonymně, někomu jinému, někde daleko v jiném světě.

6.5.2013 v 9:55 | Karma: 29,43 | Přečteno: 4229x | Diskuse| Ostatní

Jiří Pruša

Tak ČSA se snad konečně někdo ujme

Po deseti letech se snad skončí smutná sága českého národního leteckého dopravce, jehož osud se od roku 2003 stal součástí soupeření našich hlavních politických stran. Je to právě těchto posledních deset let, kdy se ČSA zmítá na pokraji krachu především díky nereálně ambiciózním plánům svých vrcholových managementů dosazených zvenčí. Těchto posledních 10 let stálo české daňové poplatníky přes čtyři miliardy korun jen na státních podporách. Za tyto peníze máme nyní firmu, která je oceněna na 148,5 milionu Kč. Firmu, která navíc musela rozprodat všechna svá aktiva včetně letadel, hangárů, ziskových činností i vlastního sídla jen proto, aby přežila a byla schopná s finanční podporou státu ufinancovat přehmaty, které by v něrmálně fungujícím ekonomickém prostředí nevznikly.

15.3.2013 v 8:55 | Karma: 30,97 | Přečteno: 2337x | Diskuse| Ostatní

Jiří Pruša

Letadélkem z Los Angeles do San Franciska a zpět

Před pár týdny jsem v rubrice Cestování iDnes zveřejnil článek o mém létání v Kalifornii. Trošku mě mrzí, že článek nejde propojit do mého blogu, protože bych se chtěl o krásné pohledy podělit i s jeho čtenáři. Text článku proto s malými úpravymi dávám nyní ještě na blog, ale většinu fotografií jsem dal jiných. Pokud by Vás zajímalo se podívat na ještě více fotografií z této cesty, klikněte si prosím také na http://cestovani.idnes.cz/letadlem-z-los-angeles-do-san-franciska-dy2-/kolem-sveta.aspx?c=A130123_153444_kolem-sveta_tom

3.2.2013 v 13:30 | Karma: 21,20 | Přečteno: 1449x | Diskuse| Ostatní

Jiří Pruša

Já jsem si, na rozdíl od jiných, nenakradl nikdy ani korunu

V rámci boje o presidentskou funkci se čas od času objeví věci, které nás zaujmou nebo překvapí.

24.1.2013 v 13:00 | Karma: 24,70 | Přečteno: 1574x | Diskuse| Ostatní

Jiří Pruša

Je důležitější ego politiků nebo zdraví národa?

Různé průzkumy ukazují, že až 80% zdravotních problémů, se kterými v dnešní době lidé běžně bojují, trápí se a s jejichž přispěním předčasně umírají, je způsobeno nezdravými stravovacími návyky a nedostatkem pohybu. Jedná se o nemoci jako diabetes 2. typu, vysoký krevní tlak, artróza, kardiovaskulární nemoci, trombóza, obezita, některá nádorová onemocnění a řada dalších zdravotních problémů. Když jsem tohle vše z různých studií vyčetl, začal jsem přemýšlet, jak je možné, že si lidé tak dobrovolně kazí zdraví, snižují kvalitu života a nakonec i krátí život

23.12.2012 v 9:21 | Karma: 18,06 | Přečteno: 970x | Diskuse| Ostatní

Jiří Pruša

České aerolinie jsou na prodej

Nedávno se objevila zpráva, že o možnou koupi Českých aerolinií projevili zájem dva potenciální kupci – Korean Air a Qatar Airlines. Zatím je to sice jen nezávazné vyjádření, ale je to asi jediná příležitost pro ČSA, jak přežít. Od roku 2003, kdy se ČSA dostaly pod přímé řízení politických stran, byla totiž za podnikovou strategii vydávána spíše jen zbožná přání jejich momentálního managementu, který ke svým funkcím většinou nepřicházel na základě prokázaných odborných schopností.

18.12.2012 v 9:55 | Karma: 31,61 | Přečteno: 2854x | Diskuse| Ekonomika

Jiří Pruša

Vylodění v Normandii

Vylodění spojenců v Normandii představovalo závěrečnou fázi 2. světové války. 6. června je 68. výročí tohoto vylodění a ve svém článku Vám chci ukázat pár neobvyklých obrázků na vyloďovací pláže. Je z nich patrné, o jak náročnou operaci se jednalo. Spojenečtí vojáci, kteří se jej zúčastnili si určitě zaslouží náš respekt a vzpominku. Také snad bude prospěšné věnovat alespoň část našich myšlenek něčemu vznešenějšímu než je naše politika a naši politikové, kteří nás dnes tolik zahlcují.

5.6.2012 v 17:06 | Karma: 38,27 | Přečteno: 6752x | Diskuse| Ostatní

Jiří Pruša

Komu slouží naše soudy?

Potenciálně se vlastně každý z nás může stát dlužníkem aniž o tom ví. Posílat platební upomínky není povinné a je mnohem výhodnější malé pohledávky odprodat vymáhacím firmám. Ty se, více než o úhradu dlužné částky, zajímají o úhradu "odměny", která se obvykle pohybuje v částkách nad 6000 Kč i pro minimální pohledávky. Následující řádky popisují asi docela banální situaci, kterou u nás bohužel prožívají tisíce lidí.

7.3.2012 v 17:18 | Karma: 33,28 | Přečteno: 2051x | Diskuse| Ostatní

Jiří Pruša

Proč si vlastně vydržujeme České aerolinie?

České aerolinie by měly nabízet své služby tak, aby to odpovídalo státním zájmům ČR, obchodním zájmům naší podníkatelské sféry a osobním potřebám jednotlivých obyvatel - to vše pokud možno ziskově. Informace, které nám ČSA dává i skutečnosti, které musíme jako cestovatelé i daňoví poplatníci akceptovat, ukazují však něco hodně jiného. Co tedy dává ČSA nárok požívat podpory státu?

28.2.2012 v 7:41 | Karma: 40,07 | Přečteno: 5755x | Diskuse| Ostatní

Jiří Pruša

Lví snídaně - Boží hod 2011

V krátkém článku a pár fotografiích chci ukázat, že vánoční snídaně může mít také jinou podobu, než na jakou jsme v našich končinách zvyklí. Řada momentů nám však tak vzdálená být nemusí - maminčina péče, únava po jídle, tatínkova lenost, dětská hravost a určitě nějaké další.

10.1.2012 v 12:00 | Karma: 15,29 | Přečteno: 1311x | Diskuse| Cestování

Jiří Pruša

Jak mi blog pomohl napsat knihu o socialismu

Před rokem jsem na blogu publikoval dvakrát týdně abecedně seřazené vysvětlení asi tisíce lidových i oficiálních výrazů z doby reálného socialismu, politické vtipy i budovatelská hesla. Pár příznivců mi navrhlo, abych udělal knihu. Vzal jsem to vážně a teď Vám chci popsat, jak to probíhalo.

28.11.2011 v 8:40 | Karma: 23,71 | Přečteno: 3796x | Diskuse| Ostatní

Jiří Pruša

Skotsko ze vzduchu

Skotsko je nám z mnoha pohledů velmi blízko – malý národ, krásná země, dlouhodobý boj o přežití s velkým sousedem, bratrovražedná historie, mnoho hradů, světově proslulí jedinci. Více než historií a podobnostmi chci v tomto článku přivábit leteckými pohledy. Letos v červenci bylo ve Skotsku překrásně a tak se při létání nad ním tajil dech. Věřím, že z přiložených fotografií pochopíte proč.

22.11.2011 v 19:04 | Karma: 35,80 | Přečteno: 10021x | Diskuse| Ostatní

Jiří Pruša

Vulkanický Nový Zéland

Dvaadvacátého února zničilo zemětřesení velkou část města Christchurch na Jižním ostrově Nového Zélandu. Jak velká to byla náhoda? Myslel jsem na svou cestu po obou ostrovech Nového Zélandu před třemi roky a připomněl si, že jsem tam během třech neděl zažil dvě drobná zemětřesení, kterých si místní lidé ani nevšímali.

6.3.2011 v 19:40 | Karma: 22,20 | Přečteno: 2500x | Diskuse| Ostatní

Jiří Pruša

Nad Afrikou z druhého sedadla

Jak létání nad Afrikou viděla moje spoluletkyně mě trochu zaskočilo. Abych byl ale objektivní, tak ke svým článkům o přeletech Botswany, Viktoriiných vodopádů a Namibijské pouště přidávám ještě tento, který, jak poznáte, není z mé hlavy.

20.2.2011 v 14:22 | Karma: 26,03 | Přečteno: 3052x | Diskuse| Ostatní

Jiří Pruša

Slovník reálného socialismu na blogu dokončen! Co teď?

Po více než dvouměsíčním maratonu dvou příspěvků týdně se podařilo na blogu IDnes prezentovat všechna písmena „Slovníku reálného socialismu“. Celý projekt vyvolal živou diskusi a utvrdil mě, že by Slovník bylo dobré vydat. Potřebuji proto Vaše názory a podporu.

5.2.2011 v 5:00 | Karma: 16,44 | Přečteno: 2127x | Diskuse| Ostatní

Jiří Pruša

Slovník reálného socialismu - písmeno Z

Tak dnes probíhá závěrečná část slovníkového maratonu. Jako vždy jsou zde vtipy a dnes také výrazy jako Zarytý nepřítel, Západní imperialisté, Závazkové hnutí a také Zvací dopis, který je zde uveden v plném znění. V pravidelném čase, to znamená v sobotu ráno, vyjde ještě blog hodnotící celý projekt a diskusi ke Slovníku na blogu. Dejte mi prosím také svůj názor, zda si myslíte, že by mělo smysl slovník vydat knižně a pokud ano, jak byste jej ještě navrhovali vylepšit. Pro ty, kterým nějaké písmeno uniklo, připomínám, že aktuální slovník mohou nalézt na www.aviationhouse.net a všechna jednotlivá písmena na mém blogu.

1.2.2011 v 5:00 | Karma: 31,69 | Přečteno: 5554x | Diskuse| Ostatní

Jiří Pruša

Přelet Namibijské pouště

Třetí část letecké cesty po zemích jižní Afriky - dnes o létání v Namibii, přeletu pouště Namib a velmi neobvyklém počasí na namibijském břehu Atlantického oceánu.

29.1.2011 v 15:32 | Karma: 38,55 | Přečteno: 5436x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 45
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3720x
Letec a publicista
 

Držitel českého rekordu v počtu dosažených letišť. 
 

Fotky, videa, reportáže z mých expedic najdete na FlyingRevue.cz.
 

Knihy: 
- Svět letecké dopravy
- VFR Communication (výuková online aplikace pro piloty) 
- VFR anglická komunikace
- Chytré létání
- Abeceda reálného socialismu a další 

Seznam rubrik